Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Němec: Blázinec

Drsný příběh z blázince, prodchnutý manipulací, zlodějinou, zneužitím nadřazeného postavení a také zneužitím lásky, je metaforou bezohlednosti a krutosti dnešního světa.


Dva zřízenci v blázinci zneužívají svého postavení, nechávají se pacienty oslovovat pane doktore a za vymyšlená nesmyslná provinění je trestají odepíráním obědů a ovoce, které prodávají do místní restaurace a do prodejny ovoce a zeleniny. Nebezpečím pro jejich "podnikání" se stává mladá terapeutka, začnou ji tedy systematicky uplácet, aniž by ona tušila, odkud berou peníze na drahé dárky. Terapeutka se do jednoho z pacientů zamiluje, zjistí, že tento pacient je ve skutečnosti zdráv a propustí jej domů, čímž vystaví zřízence nebezpečí prozrazení jejich zlodějin. Když po čase zjistí, že zřízenci kšeftují s jídlem, které kradou pacientům, a chce situaci řešit, je ujištěna, že právě odtud jsou prostředky na nákladné dary, které od nich dostává. Jsou jí nabídnuty dvě alternativy: buď nechá vše, tak jak je, nebo na ní zřízenci všechno svedou, protože s "dietami" začali právě v době, kdy sem ona nastoupila a této časové shody využijí proti ní. Terapeutka nejen že podlehne, ale připojí se k okrádání pacientů tím, že spolu se zřízenci prodává výsledky pracovní terapie.


Po čtyřech letech se do blázince vrací propuštěný pacient, tentokrát už ne jako pacient, ale jako náměstek ředitele kontrolního úseku ministerstva. Zpočátku to vypadá, že zřízenci i terapeutka budou za své machinace potrestáni, nakonec to ale dopadne tak, že bývalý pacient nechce situaci vyřešit. Požaduje pokračování zavedených praktik a chce polovinu "zisku" pro sebe. Přitom se ukáže i to, že vztah mezi ním a terapeutkou byl z jeho strany účelový, aby se dostal ven.

Blázinec (pdf)